NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czPéče o psa

* Jak ostříhat a upravit novofundlandského psa

Vydáno dne 28. 12. 2005 (13470x)

Správně připravit psa na výstavu není vůbec jednoduché. Čenda pro vás přeložil podrobný návod od Iwonny Salak, která je předním evropským profesionálem na úpravu a vystavování novofundlanďanů.

Jak upravuji psa před výstavou.

Co potřebujeme:
- šampon
- kondicioner
- suché ručníky
- vysoušeč
- stůl pro úpravu
- bavlněnou utěrku na čištění uší
- kleště na drápky
- kovový hřeben
- jemný kartáč
- rovné nůžky
- prostřihovací nůžky (jednostranné) číslo 46
- hřeben na podsadu

Před úpravou musí být pes dokonale suchý a vyčesaný.

Koupání:
Výstavní psi musí být vykoupaní den před každou výstavou a v době mezi výstavami černí a hnědí psi každých 15 – 20 dnů a bíločerní každých 10 – 15 dnů. Časté koupání odebírá mazivo ze srsti, takže kosmetika, kterou používáme musí být opravdu kvalitní.

Připravíme ve vodě rozpuštěný šampon a kondicionér a suché ručníky. Postavíme psa do koupele a namočíme ho velmi vlažnou vodou. Pak použijeme připravený šampon a vetřeme jej do srsti. Opatrně šampon naneseme na mordu, mezi oči a pod uši. Následuje opravdu pořádné opláchnutí. Pokud je srst hodně špinavá, můžeme celou operaci zopakovat. Poté naneseme kondicionér, necháme několik minut působit a opláchneme. Pokud psa vystavujeme následující den, opláchneme kondicioner docela. Pokud ne, můžeme trochu ponechat na srsti.
Počkáme, až většina vody steče, pak psa vytřeme ručníkem a postavíme na upravovací stůl.


Sušení:
Pro sušení srsti našeho Fundláka používáme vysoušeč. Je výkonný a suší studeným vzduchem. Začneme s hrubým vyfukováním vody (použijeme násadec) ze srsti, opatrně v oblasti očí, čenichu a uší. Pak začneme se sušením, vždy po srsti. Sušíme od horních partií – horní část krku, hřbet a zadek. Pokud má pes srst, která se vlní, sušíme a zároveň srst češeme. Musíme ale dávat pozor a nepoškrábat kůži. Pokračujeme dolní částí krku, jedním bokem, břišní partií, druhým bokem, předníma a zadníma nohama a ocasem. Mezi prsty na nohou sušíme proti srsti. Nakonec sušíme srst na hlavě (na temeni proti srsti). Když je pes dokonale suchý, můžeme začít s česáním.

Česání:
Začneme vykartáčováním celého psa a pak srst důkladně vyčešeme. Nebudu zde zmiňovat zplstnatělou srst, protože takovou srst výstavní psi nikdy nemají. S česáním začneme na spodní části zadní nohy. Jednou rukou nadzvedneme srst proti růstu a češeme srst pod rukou vrstvu po vrstvě až ke kůži, postupně až ke kořeni ocasu. Pokračujeme druhou nohou, pak mezi nohama (opatrně!) a pak ocas od špičky ke kořeni. Následuje hřbet od zadku po krk, a boky od břicha po hřbet. Nezapomeneme důkladně vyčesat srst v podpaždí. Nakonec stejným způsobem češeme přední nohy, hrudník, krk, partie pod a nad ušima a hlavu. Teď zastřihneme drápky a jemně vyčistíme uši.


Stříháni:

Před stříháním


 

 

 

 

Po ostříháníSe stříháním psa můžeme začít až je úplně suchý, nejlépe až následující den. Pokud stříháme psa poprvé, v žádném případě nestříháme těsně před výstavou. Špatně ostříhaná srst potřebuje přece jen nějaký čas aby znovu dorostla. Pravidlo číslo 1 – lépe stříhat méně než více! Velmi důležité jsou kvalitní nůžky, které zkrátí čas stříhaní a neničí ruce. Při stříhání je možno použít speciální přípravky, které srst změkčují. Já používám americký "THE STUFF" smíchaný 1:10 s vodou, a aplikuji ho rozprašovačem na tu část na které pracuji. Nezapomínejme srst před stříháním důkladně vyčesat. Novofundlanďan musí mít rovnoměrnou, středně dlouhou srst bez vyčnívajících chlupů nebo chomáčků. Ostříhaný pes stále musí mít přirozený vzhled. Buďme opatrní a vyvarujme se viditelných stop po stříhání!


Tlapy
Začneme předními tlapami. Nejprve pod tlapou vystříháme srst, která roste mezi poduškami.před stříháním


po stříháni

Nadzvedneme srst mezi prsty česáním proti srsti a stříháme rovnými nůžkami tak, abychom vytvořili krásnou kulatou nohu. Nestříháme ale příliš. Drápy nesmí být vidět. Jestli ovšem střihneme víc, nevadí. Srst na tlapách roste rychle. Na zadní části tlapy se srst musí dotýkat země a v jemné křivce se zvedat nahoru.


před stříháním


po stříhání


Stejným způsobem ostříháme srst na zadních tlapách.

Vyměníme nůžky za prostřihovací a od této chvíle budeme používat už jen tyto a hřeben. Stříháme jen ve směru po srsti, nikdy proti – češeme místo na kterém pracujeme a stříháme a zase češeme a stříháme.Takovýmto způsobem postupujeme při úpravě srsti kdekoli na těle psa.


Přední nohy

Nejprve zarovnáme "prapory" na zadní straně nohou, pak zarovnáme srst vně a nakonec zevnitř. Když má pes úzký hrudník stříháme zevnitř trochu víc ale pozor ať to nepřeženeme!
Přední noha musí být ideálním prodloužením ramena a nadloktí. Není vhodná přečnívající srst, zejména na loktech. Zarovnáme odstávající konečky srsti na ramenou a nadloktích, čímž dosáhneme čisté linie.
Zadní nohy

Platí stejná pravidla jako pro nohy přední. Díváme se zezadu a stříháme srst směrem dolů od zadku k tlapám. Zevnitř stříháme více má-li pes úzký chod, méně má li pohyb dobrý.Díváme se ze strany abychom viděli úhlení, stříháme přečnívající srst pod kolenem a pod stehnem. Protože Novofundlanďan musí mít krátké paty, sestřihneme srst od lýtka pod úhlem 45°, a spodní část kolmo k zemi (viz. obrázek dole).
Hrudník
Srst na hrudníku často naroste příliš dlouhá a potřebuje docela hodně zastřihnout. Zejména pod hrdlem musíme stříhat precizně. Pokud srst pod hrudní kostí je příliš dlouhá, vytváří to dojem příliš krátkých nohou, takže stříháme příliš dlouhou srst do tvaru jemné křivky. Potom také sestříháme přečnívající srst na stranách směrem od uší dolů k hrudníku.
Spodní linie

Postupujeme zezadu dopředu, nejprve jeden bok, pak druhý. Sestříháme srst na břiše a prsou, začneme od předních nohou do podpaždí. Nestříháme příliš mnoho, abychom nevytvořili dojem dlouhých nohou ani příliš málo, což vytváří dojem krátkých nohou.Zvedneme přední nohu a stříháme podpaždí tak, abychom svázali na linii hrudníku se spodní linií. Stejně upravíme i druhou stranu.Teď si představme tělo našeho psa z předního pohledu. Tvar spodní linie musí být zaoblený do boků, nestačí sestříhat jen spodní linii.před


po


takto ne!

Stříháme více za podpaždím. Když to neuděláme, přerostlá srst bude v pohybu vidět.


Hřbetní linie

Někdy není potřeba žádné úpravy a někdy srst na krku a zadku je velmi hustá a pes vypadá jako by měl hřívu a příliš vysoký zadek. Tady nebudeme používat nůžky ale hřeben na podsadu. Podsadu vyčesáváme tak dlouho, až se hřbetní linie vyrovná.před


popřed


poOcas
Ocas také není třeba vždy upravovat, jen když je srst příliš dlouhá a tvoří tvar praporu.
Hlava
Začneme od uší. Upravujeme srst na uchu za stálého pročesávání směrem dolů, dokud se nezačne vykreslovat okraj ucha. Špička ucha musí být oblá a ne ostrá.A teď pod ušima. Vystříhejte mastnou srst rostoucí pod uchem, sestříhejte přerostlou srst na líci a v místě nasazení ucha. Srst na lících musí být zaoblená.Často mírně přerostlá srst za ušima může kazit tvar hlavy. Sestříháme ji směrem dolů od nasazení ucha.Někdy je potřeba upravit srst na lebce. Češeme proti srsti a sestříháváme do oblého tvaru.Postavíme psa na zem a požádáme někoho aby nám předvedl psa v pohybu. Hned uvidíme, které partie potřebují opravit.

Výstavní pes potřebuje úpravu jednou za 2 – 3 týdny.

Přeji mnoho úspěchů ve výstavním kruhu.

Iwonna Salak
breeder, handler, groomer

tel. 0039 333 34 91 555
Via Cascina Sant'Angelo,6
200 30 Palazzolo Milanese (MI), Italy
e-mail:
logtriv@tin.it

přeložil Čenda Taranza st.
[Akt. známka: 1,70 / Počet hlasů: 20] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: různí | Komentářů: 12 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES