NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czOstatní výcvik

* Jak dobře vybrat cvičák?

Vydáno dne 09. 05. 2006 (7765x)

Ten, kdo chce se svým psem dělat něco víc než jen chodit na vycházky, obvykle začne navštěvovat "cvičák", tedy kynologickou organizaci, kde se může naučit jak základní poslušnost, tak i spoustu odborných a speciálních cviků. V neposlední řadě je to i možnost sportovního vyžití jak psa, tak i psovoda, která přiměje k návštěvě.

Dobrý výběr cvičiště je důležitý, některá plemena takřka nejdou přecvičit špatně naučené cviky. A to nemluvím o škodách na povaze psů - strach, bázlivost či agrese se na dobrém cvičáku snižuje a na špatném může růst.

Jak tedy poznat dobrý cvičák?

Na dobrém cvičáku se dbá na fyzické potřeby psů. Hodinu či dvě v horku bez vody mohou znechutit výcvik i velmi suchomilnému plemeni. Také zdravotní rozdíly jsou respektovány stejně jako rozdíly věkové.

Na dobrém cvičáku cvičí psi rádi, ne ze strachu. Výcvik by měl být pro psa hrou. Na dobrém cvičáku psi rádi dělají všechny cviky, nejen ty oblíbené či pamlskové. Na dobrém cvičáku vám dokážou vysvětlit, jak psa pozitivně motivovat, v čem spočívá princip výcviku a podobně. To "pozitivně" motivovat je důležité. Pokud dostanete radu jak na psa správně řvát či jak ho "přiměřeně trestat", tak máte cvičitele, který ze psí psychologie moc nepochopil. Fyzické tresty a bití jsou zcela vyloučeny, kromě velmi vyjímečných situací by neměly být použity.

Určitě není potřeba se při výcviku psa dotýkat. Cloumání za vodítko či snad tahání za uši je známkou nezvládnutí základů teorie výcviku. Možná mi nebudete věřit, ale jde od začátku cvičit i bez vodítka, pokud to cvičitel umí.

Na dobrém cvičáku se cvičí. Určitě je příjemné strávit víkend grilováním u piva, ale pokud jsou psi zavření v kotcích a psovodi se věnují jiné, nesouvisející činnosti, asi vám cvičák moc nepomůže. Také se cvičí různá cvičení, není přece jeden zkušební řád.

Cvičení probíhá postupně od jednoduchého ke složitému. Štěňata cvičí zvlášť, dospělí psi také. Je také dobré, pokud mohou cvičit pes a psovod nejvíce ve dvojicích, aby cvičitel viděl, jaké chyby dělají. Pokud jde dvacet psů v řadě, kolika si chyb všimne, zejména je-li v řadě s nimi?

Na dobrém cvičáku se věnuje se nejen výcviku, ale i výchově. Před cvičením se psi mohou spolu proběhnout, vzájemně se poznat a podobně. Také jsou vám schopni poradit, pokud máte problémy s povahou. Také by měl dobrý cvičák pomoci budovat vztah a důvěru mezi psem a psovodem.

Má přiměřený přístup k různým rasám psů. Každý pes je individualita, osobnost, přesto mají jednotlivé psí rasy svoje specifika. Tříkilový knírač se bude určitě učit jinak než třicetikilový teriér nebo sedmdesátikilový novofundlanďan. Na dobrém cvičáku si cvičitel, pokud mu přijde nová rasa, tak nastuduje její specifika.

Dobrý cvičák vzdělává svoje členy. Nejen psi, ale i psovodi mají možnost se vzdělávat, přednášky typu "Rozumím si se svým psem" či "Základy první pomoci pro psa" mohou nejen rozšířit vzdělání, ale i pomoci v problémových situacích.

A co není měřítkem kvality?

Měřítkem kvality není například počet psů, kteří cvičák navštěvují, i když může napomoci.
Také určitě není měřítkem kvality vzdálenost od bydliště - určitě najdete v rozumné vzdálenosti několik dalších. Projděte si několik cvičáků, než se rozhodnete.

Přeji šťastnou ruku při výběru a mnoho úspěchů a zejména radosti při výcviku.

Tento článek prezentuje moje soukromé názory, není určen pro poškození či znevážení kohokoli, naopak si myslím, že jsem měl na cvičáky zatím v životě štěstí, jinak by tento článek nevznikl. Pokud se někoho přece jen dotkl, ten nechť se nad sebou zamyslí.[Akt. známka: 2,36 / Počet hlasů: 11] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 4 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES