NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czO plemeni

* Jak se fotí foundlanďáčci

Vydáno dne 06. 06. 2006 (9431x)

Ahoj vážení fotografové tmavých objektů. Pavel Bradáč mě požádal, abych sepsal něco o tom jak fotit foundlanďáčky. Zřejmě asi má pocit, že mám přebytek energie, když mu obden posílám nový kvanta fotek Andulčinejch štěňat. Ale dobře, přes to, že jsem naprostý fotografický laik (ani nemám svůj foťák), jsem slíbil, že napíšu jak a čím fotím. Předpokládám, že nejlepší je řeči hned doložit nějakou ukázkou, takže ukázek se snažím poskytnout hojně.

1. Foťák
Mám od táty půjčenou digitální zrcadlovku Canon 300D.

Zásada první: digitální fotka nic nestojí, proto mačkám spoušť jak zběsilej. To dá rozum, že za sta fotek musí jedna vyjít (viz ukázka).


první zmáčknutí

druhé zmáčknutí

třetí zmáčknutí

čtvrté zmáčknutí - a tohle se povedlo, ne?

páté zmáčknutí

Zásada druhá: dobrý je mít foťák s bleskem, který je schopný svítit i při ostření.

Zásada třetí: dobré je mít foťák s rychlou odezvou - to jest co nejkratší dobou mezi fyzickým stiskem spouště a expozicí - to aby štěňátko mezitim neodběhlo ze záběru.


2. Jak fotím
Zásada první: vždycky koukám do hledáčku a ne na LCD panel foťáku.

Zásada druhá: jelikož mám objektiv s ručně ovládanou proměnnou ohniskovou vzdáleností (tzv. zoom) tak, když to objekt dovolí, záběr fotím přiblížený-středně přiblížený-vzdálený. Tím statisticky zvyšuji pravděpodobnost povedeného obrázku (viz ukázka).


Zásada třetí: banální ale zásadní, fotím se sluníčkem v zádech. Srst novofoundlanďana vynikne opravdu líp, když je nasvícena přímým sluncem. Ovšem někdy se povede i fotka proti sluníčku, myslim, že stačí trošku hravosti (viz ukázka). 


Se sluncem v zádech

Proti sluníčkuZásada čtvrtá: využít každé příležitosti (viz ukázka).


Když jsem se chystal zmáčknout spoušť, tak mě Alma
začala tahat za šňůru od foťáku.3. Úprava fotografií
Tady míním úpravu digitálních fotografií pro prohlížení na obrazovce počítače. Na to je potřeba nějaký počítačový program (Paint Shop Pro, Photoshop, a spoustu jiných) Úprava fotografií pro tisk je dost jiné téma, mnohem citlivější. Na začátek chci poznamenat: když informace ve fotografii není, tak jí tam žádný software nepřidá - tím myslím, to, že když moje Anička na fotce má jenom jeden odstín barvy (černý), tak už bude mít vždycky jenom jeden.

Téma první: Velice často se nastane ten efekt, že pes je na fotce hodně černý. Ne snad, že by tam nebyla žádná kresba, ale je hodně v černé barvě a tam je lidské oko málo citlivé na rozdíly mezi barvami. Tady je dobré se pokusit zvětšit rozdíly mezi odstíny v tmavé části fotografie. K tomu lze použít dvě možnosti: buď úpravu kontrastu a nebo takzvanou gamma korekci. Myslim si, že gamma korekce je ideální právě k tomuto účelu (viz ukázka).


Původní

Po gamma korekci
Téma druhé: často je pozadí psa trochu vybledlé - barvy nemají takovou sytost a nelahodí to tolik oku. Tady se s úspěchem použije funkce na úpravu saturace (sytosti) -viz ukázka.


Původní

Po úpravě sytosti

Téma třetí: někdy se stane, že na fotce má černá srst psa jakýsi nepřirozený nádech - někdy do fialova, někdy dokonce do růžova. Tady se dá použít funkce na změnu hue (odstínu). Podotýkám, že tahle úprava fotografie je poměrně citlivá záležitost a ne vždy je použitelná.

Téma čtvrté: často se na fotografii vyskytují místa, o kterých je známo, že jsou bílá nebo skoro bílá (např mrak, prostěradlo na sňůře apod). Ovšem na fotografii bílá nejsou. Tady je dobré požít funkci na dorovnání bílé (white balance). To dá velice často fotografii více reálný vzhled.

Tááák, i takhle je to delší než je zdrávo, tak doufám, že jsem nepsal úplně mimo mísu a někomu to k něčemu bude.
Mějte se.

Kuba


[Akt. známka: 2,27 / Počet hlasů: 37] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: různí | Komentářů: 9 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES