NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czPéče o psa

* Češeme novofundlanďana - tipy a triky

Vydáno dne 09. 01. 2008 (11524x)

Podle kladných reakcí na minulý článek jsem usoudil, že si zaslouží doplnění o pár rad při česání; novofundlandská i landseří srst se občas celkem složitě udržuje v pořádku.

Česání začněte na hrudi, tam to mají pejsci rádi a celkem ochotně se nastavují.

Před koupáním by měl být pes alespoň základně rozčesán, nikdy nečešte a nepročesávejte mokrou srst, poláme se.

Nekoupejte psa před výstavou, bude mít otevřenou srst, někteří rozhodčí to nemají rádi. Ideální doba je přibližně 10 až 14 dní předem.

Nepoužívejte na rozčesávání plstnaté srsti různé rozřezávače, nože a podobně. Vyzkoušel jsem jich několik a nemají moc smysl, stejně jako různé tekutiny na rozčesání.

Kartáče jsem také vyzkoušel různé. Dnes mám tři základní - dvouřadý podsaďák, jemný dočesávací "finišák" a zejména "největší vynález v dějinách psích kartáčů", hřeben s otáčejícími se hroty. Umožňuje rozčesat srst naprosto bez problémů, a to i velmi zacuchanou - viz ZDE. Jeho použití je obrovské překvapení, sám jsem tomu původně nevěřil a přesvědčilo mne vyzkoušení na výstavě. Od té doby ho chtěl každý, kdo ho vyzkoušel.

Hodně dobrou zkušenost mám s kondicionérem po umytí, srst je po něm výrazně hezčí, lesklejší a splývavější.

Slaná mořská voda a kupodivu ani chlórovaná z bazénu na fundláckou srst nemá vliv. Mořská voda viditelně srsti prospívá, dokonce skvěle pomohla i dvěma alergickým psům s ošklivými mokvajícími plochami. Pozor ale na různou špínu a sinice v našich rybnících, když jsem viděl, v čem všem se organizuje plavání, docela jsem se divil. Po koupání ve špinavém rybníce doporučuji psa důkladně vymít proudem vody, stačí z hadice a bez šamponu.

Po vykoupání se šamponem může pes prochladnout, srst ztratí na několik dní svou tepelnou izolaci než se alespoň částečně promastí. Kašel je pro psa daleko nebezpečnější než pro člověka, pokud pes kašle, je potřeba jít rychle k veterináři.

Pokud zastřihujete srst, doporučuji vést střih "po srsti", tedy například uši stříhat nůžkami s ostřím svisle a nikoli vodorovně - vyhnete se tak nejhorším zubům po stříhání a nestane se vám, aby vám u kadeřníka řekli: "vy jste toho psa stříhali sami?".

A nakonec - Grifa v květnu na léto stříhám od pasu dozadu, střihu říkám "fudl" - tedy skoro na pudla, střih lev. Mám k tomu specifický důvod, Grif má těžkou DKK a ostříhání mu jednak sníží váhu srsti po plavání když jde z vody, jednak mu srst plstnatí už dva dny po rozčesání, zejména v oblasti okolo ocasu. Přikládám to tomu, že díky DKK sedává hodně, často a celkem zvláštním způsobem, který srst lisuje a vytváří klky. Stříhání mu udělá vždy velmi dobře, radost je přímo vidět, srst dýchá a také lépe schne.   

 [Akt. známka: 2,67 / Počet hlasů: 9] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 2 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES