NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES
Navigace

Nepřehlédněte

Vyhledávání

NOVOFUNDLANĎAN V NOUZI
Projekt pro záchranu novofundlandských psů.
INFORMACE ZDEkynolog.cz -<br />magazín pejscích a všem co k tomu patří
Informace přehledně
TOP.ER.CZ
optimalizace PageRank.czPéče o psa

* Péče o psa - zejména Novofundlandského

Vydáno dne 24. 01. 2008 (11140x)

Tento článek je určen zejména pro ty, kteří si chtějí pořídit fundláka a zejména pro to, aby si udělali představu, co je čeká, ale možná i zkušení majitelé zde najdou něco nového. Kolem velkých psů je několik mýtů, které bych chtěl vysvětlit. Samozřejmě platí obdobně pro jiná podobná plemena.

Pokud si plánujete pořídit novofundlanďana, zamyslete se nad následujícími řádky, zda je to pes pro vás. Ale nezamýšlejte se příliš pečlivě, nebo si ti zodpovědní pořídí jiné plemeno a našim fundlákům zůstanou ti nezodpovědní:-)

Potřeba pohybu je pro fundláka velmi různá. Jeden z mýtů praví, že fundláci nemůžou žít v (malém) bytě. Osobně s tím nesouhlasím, pokud psovi poskytnete dostatek vycházek, nevnímá byt jako malý prostor. Fundlák je obecně spíše klidnější, celý den dokáže odpočívat. Psi obecně podle literatury dokáží spát až 22 hodin denně, ostatně Grif než tady měl Arnieho toho byl důkazem. Doporučil bych do bytu vybrat pečlivěji, dají se najít či vybrat podle rodičů jedinci, u kterých je předpoklad toho, že nebudou slintat jindy než před jídlem, a to celkem málo. 

Teplota pro fundláka v bytě také není problém, pokud není příliš přetopeno a suchý vzduch. Štěně má celkem vysokou přizpůsobivost k aktuální teplotě, horko je psovi pouze v případě dusného vzduchu s vysokou vlhkostí, vždy je potřeba dostatek pitné vody.

Nízké teploty novofundladský pes snáší dobře, v bytě i v domě či na zahradě se obvykle snaží najít nejstudenější místo. V poradně je na toto téma několik dotazů, tedy shrnutí - fundláci nemají rádi pelíšky, zejména štěňata. I v mínus dvaceti může štěně spát venku na zádech. Pokud nechce spát na pelíšku, nenuťte ho, pelíšek nechladí.

Izolující srst není mýtus, jen je někdy špatně chápána. Srst chrání fundla na slunci, povrch může mít i 60 st.C, a přitom se pes nepřehřívá. Určitě ale psa nechrání při pobytu v horku, v uzavřeném voze, ve skleníku a podobně. Proti zimě srst izoluje výborně, pokud je suchá. Mokrá či vlhká srst izoluje psa proti horku i zimě špatně. Fundlák se může nachladit a i zmrznout, pokud ho necháme mokrého po vykoupání (šamponem), kdy je srst zbavena mastnoty a nechrání. Pozor na vítr, v kombinaci s mokrou srstí dokáže silnější vítr psa podchladit během chvilky i za pěkného počasí.

Péče o srst se velmi různí podle toho, jaké máte štěstí. Slýchám občas historky, jak někdo fundláka v podstatě nepotřebuje česat. A jiní češou hodinu či dvě týdně. Nejde tedy říci přesně, jak moc budete muset česat. Grif je asi extrémní případ, i pokud ho vyčešu, tak už za pět dní či týden má na zadku od sezení plst. Sedává díky těžké DKK velmi atypicky. Řeším to ostříháním na léto na "fudla".

Drápky se fundlákům jako jednomu z mála plemen nestříhají, při chůzi se jim obrušují. Polštářky na tlapkách je potřeba kontrolovat zejména v zimě a v případěproblémů je potřeba namazat vhodným krémem nebo kosmetickou vazelínou. Chlupy mezi polštářky je potřeba vystříhávat, jednak kloužou, jednak se na ně lepí sníh a může udělat až nekolikacentimetrové "kuličky".

Oči jsou často slabinou psa, asi každý fundlák měl někdy zánět, doporučuji nepodceňovat. Černé či tmavé a tvrdé ospalky jsou normální, jakmile mají barvu světlou, může to indikovat problém.

Klíšťata se ve fundlácké srsti velmi špatně hledají, doporučuji nakapání něčeho účinného za krk, poraďte se s majiteli či chovateli v okolí co funguje, liší se to podle regionů. Většina přípravků účinkuje jeden měsíc a zejména pro letní měsíce se velmi doporučují.

Veterinář vám může také poradit ohledně očkování proti některým dalším chorobám, jako je například klíšťová encefalitída, nejen jednou ročně vzteklinu a pětikombinaci.

Odčervení je dobré nezanedbávat, nejméně dvakrát ročně, pokud uvidíte, jak trusem hýbou červi, je skoro pozdě.

Ostatně kontrolujte trus co nejčastěji, podle něj poznáte nejlépe zdravotní stav a kondici vašeho psa. Stačí pohledem :-)

Ke kompletnosti ještě chybí spotřeba obojků a vodítek, a v pubertě vlastně všeho co se dá sežrat, zejména boty, fotoaparáty, brýle a pouzdra na ně, dálkové ovladače, budíky a vlastně cokoli vhodné i nevhodné velikosti - Grif okousal několik židlí, Arnie si například nosil prádelní koš a zkoušel ho protlačit psími dvířky. Grif třeba taky jednou večer odnesl na zahradu návštěvě klíče od auta, protože měly chlupatý plyšový přívěsek.

Uši a anální žlázky budou mít vlastní články.

Máte další mýty či nápady co ostatním sdělit? Napište.[Akt. známka: 2,16 / Počet hlasů: 19] 1 2 3 4 5

Celý text | Autor: Pavel Bradáč | Komentářů: 17 | Komentuj | počli informaci o článku kamarádoviVytisknout článek

Přátelé novofundlanďanů na Facebooku

Google

RSS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS

NOVOFUNDLANDSKÝ PES * NEWFOUNDLAND * NEUFUNDLÄNDER * NOWOFUNDLAND * TERRANOVA * NEWFOUNDLANDER * NOVOFOUNDLANDSKÝ PES